Jak se hází diskem?
V dnešním článku se zaměříme na to, jak správně házet diskem a jaké existují typy hodů.
Určitě už jste alespoň jednou v životě drželi v ruce nějaký druh frisbee. Možná frisbee házíte na procházce svému psovi, možná jste po někom hodili v kuchyni talířem, nebo dokonce celým koláčem :-).
K tomu jste předpokládám použili techniku Backhand.
Ať už to bylo jakkoliv, technik hodu existuje nepřeberné množství a my si představíme ty nejzákladnější. Každý druh hodu je totiž vhodný do jiné situace. Každému hráči vyhovuje jiná technika. Dá se říct, že neexistuje jeden základní styl hodu. Proto se můžete setkat s hráči, jejichž oblíbený styl je Forehand, nebo dokonce over-head.
Techniky hodu se kombinují s vlastnostmi disků, o kterých si povíme v dalším článku. Pokud bych měl uvést jednu základní vlastnost, kterou mají všechny disky společnou, bude to tato. Pokud jste pravák a hodíte disk Backhandem, disk bude padat doleva od osy hodu. Forehandem hozený disk bude padat naopak doprava. Pro leváky platí všechny tyto vlastnosti zrcadlově. Tzn. disk se bude stáčet doprava, pokud jej vyhodíte levou rukou technikou backhand.
Pokud chcete, aby disk letěl jinak, musíte disk naklonit, nebo mu udělit větší rotaci. .
Technika náklonu disku se jmenuje Hyzer, nebo Anhyzer. Technikou Hyzer docílíte ještě většího zatočení disku směrem jeho přirozeného pádu, Anhyzer dá disku opačný směr s tím, že na konci letu bude mít disk tendenci vrátit se zpět do přirozeného směru.
Než se pustím k popisu základních technik hodu, chtěl bych ještě zdůraznit, že u discgolfu, stějně jako u jiných sportů je důležitý pohyb nejen ruky, která drží disk, ale i celého těla – nohou, boků a ramen. Díky tomu disku dodáte více energie a disk poletí rychleji a dál.
Backhand
Hod technikou backhand probíhá před vašim tělem. Disk držíte v pravé ruce (leváci v levé). Nohy máte lehce rozkročené a stojíte pravým bokem směrem k cíli. S vytočením těla dozadu za levým ramenem (jako by jste se dívali vlevo za sebe). Pravou ruku máte nataženou za tělem a disk vedete po přímce podél svého těla (přibližně pod úrovní prsou) až před sebe, kde disk vypustíte z ruky. Před vypuštěním disku mu ještě udělíte rotaci prsty, které máte vespodu disku. Po vypuštění disku z ruky pohyb těla dokončíte, podobně jak to dělají hráči golfu.
Forehand
Při forehandu stojíte levou stranou těla směrem ke koši a v pravé ruce máte disk. Disk držíte v pravě ruce v úrovni boků. Stejně jako u backhandu disk vedete po přímce u svého těla a s vytočením vyhazujete před sebe.
Tyto dvě základní techniky zvládne úplně každý. Lepší přesnosti dosáhnete časem, až se s diskem „sžijete“. Poznáte kam lítá a podle toho upravíte svůj postoj a techniku, kterou disk vyhazujete z ruky.
Backhand i forehand se používají především pro dlouhé a střední hody. Pro puttování se používá ve většině případů backhand, na druhou stranu znám hráče, který puttuje pouze forehandem a opravdu mu to jde :-).
Over-Head
Tato technika se nejčastěji používá v zalesněných částech hřiště, případně pokud vám disk spadl za křoví a potřebujete se „vyhodit ven“. Disk držíte nad hlavou a házíte přes hlavu zezadu dopředu. Disk díky tomu letí vysoko a je schopný překonat vyšší překážky, které by jste backhandem ani forehandem nepřekonali. Dají se takto házet i dlouhé hody. Vše závisí na vaší technice a oblíbenosti jednotlivých stylů.
Tato technika má dvě modifikace. Standardní over-head a palcový over-head. Rozdíl je pouze v držení disku. U standardního over-headu máte palec z horní části disku a roztáčíte jej zbylímy prsty. U palcového držíte disk naopak – roztáčíte disk palcem. Díky tomu je směr letu disku zrcadlový než u standardního over-headu. Doporučuju vyzkoušet..
Roller
Poslední technikou, kterou si dneska představíme je roller. Disk hozený touto technikou jede po hraně po zemi a „kutálí se“ směrem dopředu. Existuje mnoho možností, jak rolleru dosáhnout. Můžete hodit backhand nebo forehand s velkým anhyzerem, nebo disk hodit podobně jako při over-headu, akorát ne do výšku, ale směrem k zemi a mnoho dalších možností, na které příjdete časem. Třeba i nechtěně.. 🙂
No comments yet.